PHARE

brama

Modernizacja i adaptacja dla potrzeb obsługi ruchu turystycznej Bramy Targowej, była realizowane przez Gminę Miasto Elbląg w ramach projektu dofinansowanego przez miasto oraz fundusz unijny Phare.

Po remoncie na jednym z najwyższych pięter powstał taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę elbląskiej Starówki. Odnowiony zabytek mieścił w swoim wnętrzu Międzynarodowe Centrum Informacji Turystycznej, które obecnie przeniesione zostało do Ratusza Staromiejskiego, ekspozycję elbląskiego muzeum z fotografiami przedstawiającymi Bramę Targową z czasów przedwojennych, Salę Rycerską, która w przyszłości będzie stanowiła miejsce spotkań włodarzy miasta z gośćmi.

Dofinansowanie Narodowego Programu dla Polski Fundusz Małych Projektów Infrastrukturalnych - Granica Wschodnia wspomogło modernizację i adaptację dla potrzeb turystyki wizytówki Elbląga - zabytkowej Bramy Targowej. Ta XIV-wieczna budowla, stanowiąca w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta, jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga.

W ramach inwestycji pn."Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Elbląga i Regionu Morza Bałtyckiego poprzez utworzenie Centrum Turystyki w Bramie Targowej na Starym Mieście":

•    zmodernizowano i zaadoptowano Bramę Targową (powierzchnia 314,94 m2) dla potrzeb obsługi turystycznej
•    utworzono Centrum Informacji Turystycznej, obecnie przeniesione do Ratusza Staromiejskiego.

Ponadto dzięki realizacji projektu nastąpiła wymiana doświadczeń w zakresie odbudowy zespołów staromiejskich w Elblągu i Bałtijsku, a także wspólna promocja turystyczna obu regionów.

Całkowita wartość projektu: 287.973,82 EUR
Dofinansowanie Phare: 168.319,20 EUR

 

 

PiekarczykBramaBrama