PO KL

MŚP

Teleinformatyka, ochrona środowiska, odlewnictwo, metalurgia, elektrotechnika i branża meblowa w tych specjalizacjach będą mogli być zatrudnieni wysoko wykwalifikowani pracownicy w przedsiębiorstwach regionu elbląskiego.

W styczniu 2011 roku Gmina Miasto Elbląg, wraz z Elbląską Uczelnią Humanistyczno-Ekonomiczną rozpoczęła realizację projektu, którego celem jest tymczasowe zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry w małych i średnich przedsiębiorstwach z elbląskiego regionu. Pracownikom będzie oferowane trzyletnie zatrudnienie finansowane w 50% przez Unię Europejską. Jest to pierwszy tego typu projekt realizowany na terenie naszego kraju.

Celem głównym projektu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności elbląskich małych i średnich przedsiębiorstw z Elbląga poprzez zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych pracowników z województwa warmińsko-mazurskiego w latach 2011-2013. W projekcie mogą wziąć udział małe i średnie przedsiębiorstwa oraz wysoko wykwalifikowana kadra z następujących branż:

• teleinformatycznej
• ochrony środowiska
• przemysłu odlewniczego i metalurgii
• elektrotechnicznej
• meblowej

Teleinformatyka - od kilku lat w Elblągu prowadzone są działania zmierzające do budowy i rozwoju społeczeństwa informatycznego. Elbląski System Informacji Przestrzennej jest nowatorskim w skali kraju rozwiązaniem zawierającym dane geodezyjno-kartograficzne. Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych pomaga rozwijać firmy z szeroko rozumianej branży technologii informatycznych. Prężnie funkcjonuje i rozwija się klaster ICT AMBER, skupiający firmy informatyczne. W oddanym do użytku Centrum Biznesu Rozwoju i Innowacji (CBRiI), funkcjonować od czerwca będzie Centrum Transferu Technologii Informatycznych, świadczące usługi w ramach tworzenia i wdrażania oprogramowania użytkowego i systemów bazodanowych, szybkiego prototypowania przy pomocy urządzeń specjalistycznych 3D i systemów CAD/CAM, grafiki komputerowej i multimediów, a także teleinformatyki.

Ochrona środowiska - Centrum Jakości Środowiska, tak nazywa się jednostka badawczo-rozwojowa, która od czerwca będzie funkcjonować w CBRiI. Znajdować się tam będzie Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych, a także Laboratorium Badań Środowiska Pracy i Emisji. Pierwsze z nich ukierunkowane będzie na rozwój:

• metodologii monitoringu środowiska w przedsiębiorstwach
• doskonalenia metod ocen oddziaływania na środowisko i analiz ryzyka środowiskowego
• doskonalenia systemów zarządzania środowiskowego
• metodologii monitoringu jakości wód przybrzeżnych
• doskonalenia metod biomonitoringu wód przybrzeżnych i śródlądowych

Przemysł odlewniczy i metalurgia - Elbląg ma bogate tradycje związane z przemysłem metalurgicznym i odlewniczym. Właśnie w tym mieście mieszczą się zakłady produkujące turbiny wykorzystywane na całym świecie. W tej chwili w mieście powstaje Centrum Metaloznawstwa: laboratorium świadczyć będzie usługi w zakresie badań materiałowych i wzorcowań zajmujących się produkcją i eksploatacją wyrobów z metali.

Przemysł elektrotechniczny i meblowy - Klaster Mebel Elbląg funkcjonuje od jesieni 2007 roku skupiając 20 firm zatrudniających łącznie ponad 2000 osób. Firmy z branży produkują meble na rynek krajowy, a także zagraniczny. W tym roku przemysł ten zostanie wzbogacony o Centrum Technologii Drewna i Mebli, w którym prowadzone będą badania mebli oraz akcesoriów meblowych w komorze klimatycznej, starzeniowej oraz na maszynie wytrzymałościowej. W pracowni informatycznej prowadzone będą działania mające na celu informatyzację procesów produkcyjnych w firmach branży meblowej.

Całkowity koszt realizacji projektu: 4.259.600 PLN
Współfinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego: 2.457.800 PLN

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

MŚPMŚP