RPO WWM

Gmina Miasto Elbląg przystąpiła do realizacji projektu pn. "Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym – ETAP I".

Głównym celem projektu jest poprawa i zwiększenie atrakcyjności turystycznej Gminy Miasta Elbląg i regionu w oparciu o potencjał kulturowy. Biblioteka Elbląska im. C. Norwida stanowi ważny obiekt dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym. Projekt polega na efektywnym wykorzystaniu zasobów dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym (zachowanie i ochrona przed zagrożeniami spowodowanymi złym stanem technicznym obiektu), a także promocji i rozwoju oferty (dostosowanie infrastruktury do prowadzenia w nowoczesny sposób działalności kulturalnej). Zabezpieczenie obiektu Biblioteki przed dalszym niszczeniem i stopniową degradacją wymaga podjęcia kompleksowych prac renowacyjnych, adaptacyjnych i zabezpieczających obiekt przed zagrożeniami, które pozwolą na utworzenie ciekawej atrakcji turystycznej i utrzymanie Biblioteki Elbląskiej i jej oferty w wachlarzu produktów turystycznych województwa warmińsko-mazurskiego.

Przyjęty zakres prac w pełni umożliwi realizację założonych w projekcie celów. Efektem tych działań będzie zwiększenie liczby mieszkańców i turystów korzystających z oferty Biblioteki, co przełoży się na zwiększenie potencjału turystycznego Gminy Miasto Elbląg i regionu.

Przedmiotowy projekt zakłada:

  1. Renowację (konserwację i ochronę) zabytkowego zespołu budynków Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida w Elblągu wraz z zagospodarowaniem terenu dziedzińca: renowację elewacji obiektu polegającą m.in. na oczyszczeniu murów, remoncie trzech przypór; remont trzech nadproży nad wejściami obiektu; wymianę ceramicznego pokrycia dachów; wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; iluminację obiektu od strony północnej; przebudowę dziedzińca w zakresie: oświetlenia i odwodnienia dziedzińców, elementów małej architektury, zieleni; konserwację pozostałości średniowiecznych murów na dziedzińcu.
  2. Zabezpieczenie przed zagrożeniami wynikającymi ze złego stanu obiektu, tj. przed degradacją i stopniowym niszczeniem: izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną ścian: izolację pionową ścian zewnętrznych (wraz z przebudową schodów), neutralizację skażenia biologicznego ścian otynkowanych i nieotynkowanych; zabezpieczenie przed kradzieżą i włamaniem – przeprowadzenie sieci instalacji CCTV przez teren dziedzińca, który będzie monitorowany zespołem kamer zewnętrznych.
  3. Adaptację obiektu polegającą na unowocześnianiu form jego wykorzystania wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia: utworzenie w podziemiach zabytkowego obiektu interaktywnej wystawy dawnej książki i prasy – ELKAMERA w celu promocji i zachowania dziedzictwa kulturowego, tj.: ruchomych zbiorów zabytkowych biblioteki (rękopisy, starodruki i inkunabuły), nieznanej historii zabytkowego zespołu obiektów Biblioteki Elbląskiej oraz Kanału Elbląskiego; adaptację pomieszczenia w piwnicy na węzeł sanitarny.

Okres rzeczowej realizacji: 13.03.2018 - 30.10.2022 r.

 

Koszt ogółem: 9.112.321,77 zł

w tym dofinansowanie UE: 7.462.696,13 zł

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020:
Oś priorytetowa 6. Kultura i dziedzictwo, Działanie 6.1. Infrastruktura kultury,
Poddziałanie 6.1.1. Dziedzictwo kulturowe