PO IŚ

Dokument, w skrócie nazywany PGN, zawierał będzie strategię działań oraz plan przedsięwzięć związanych ze zrównoważoną i niskoemisyjną gospodarką energetyczną miasta, uwzględniając uwarunkowania krajowej i europejskiej polityki klimatycznej, jak również czynniki lokalne, specyficzne dla miasta Elbląga. Opracowanie Planu gospodarki niskoemisyjnej przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a także wzrostu bezpieczeństwa energetycznego, stwarzając warunki sprzyjające podwyższeniu jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców.

Korzyścią z wykonania PGN, zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorców, działających na terenie miasta, będzie możliwość skorzystania z dofinansowania ze źródeł zewnętrznych na realizację przedsięwzięć powodujących zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – w tym projektów termomodernizacji budynków, czy zastępowania paliw stałych odnawialnymi źródłami energii (np. pompami ciepła) oraz ekologicznymi nośnikami energii (ciepło sieciowe, gaz ziemny, energia elektryczna).

W ramach konsultacji społecznych projektu dokumentu, w dniach 30.03. i 31.03.2015 r. w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu odbyły się dwa otwarte spotkania informacyjne dla mieszkańców, przedsiębiorców i zarządców nieruchomości.
Do dnia 23 kwietnia 2015 r. do projektu dokumentu można było zgłaszać uwagi za pośrednictwem formularza konsultacyjnego dostępnego pod linkiem: http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/36200
Dla projektu dokumentu prowadzona była również prognoza oddziaływania na środowisko - uwagi można było zgłaszać do dnia 30 kwietnia 2015 r. za pośrednictwem formularza konsultacyjnego dostępnego pod linkiem: http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/36201

Plan gospodarki niskoemisyjnej opracowywany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, Priorytet IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna, Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej (PGN).

Koszt realizacji projektu wyniósł 196 800 zł.

Dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności: 130 687,50 zł.